Pamati 1. daļa

Ja neskaita pāgājušogad izzāģētos krūmus, elektrības pieslēguma izbūvi un nelielu teritorijas sakārtošanu, tad šos var uzskatīt par pirmajiem darbiem ēkas virzienā.
Biju jau izlēmis, ka liešu lentveida pamatus 20cm platumā un 1,25m dziļumā (pietiktu ar kādiem 80-90cm, bet 1,25m ir standarta OSB platums). Veidņus nolēmu taisīt no 15mm OSB, aptinot tos ar plēvi, lai betons nesabojā un pēc tam var izmantot jumtam. Tā kā 15mm OSB pats par sevi betonu neturēs visa konstrukcija tiks stiprināta ar dēļiem un vēl tas viss ierakts zemē.
Sāku uz marta beigām ar ēkas nospraušanu. Tā kā saskoņojot būvvaldē novietojumu biju uz topogrāfiskā plāna atzīmejis attālumus no blakus esošā zemes ceļa un tuvākā koka, tad tos arī izmantoju kā orientierus un nospraudu zemē atrašanās vietu. Ēkas izmēri ir nelieli, tapēc nolēmu visus rakšanas darbus veikt ar rokām. Iegādājos Depo Jasper lāpstu par 5.79eur un darbi varēja sākties. No sākuma noraku melnzemes slāni pa visu ēkas laukumu un vēl ~1m uz katru pusi. Tālāk jau nolīmeņoju striķus, kas bija novilkti pa pamatu perimetra iekšējo malu, lai var jau precīzā dziļumā izrakt grāvi, kurā likt veidņus. To raku ~40cm platu, lai var ērti nostiprināt veidņus. Līmeņošanu veicu ar ūdens cauruli. Bija Depo arī speciāls ūdens līmeņojamai, bet tas maksāja 30eur, lai gan tā bija vienkārša caurule ar cilindriem katrā galā. Tā vietā nopirku 15m caurspīdīgu ūdens cauruli par 5eur.

Rakšanas darbus pabeidzu 6. aprīlī. Darbi tika veikti pa vakariem un pa vidu cietiem darbiem, bet kopumā rēķinot aizgāja kādas 3 pilnas dienas, jo vietā, kur paredzēta skursteņa pēda uzdrūros padomju laikā apraktiem dārgumiem.


Veidņiem no sākuma biju nolēmis izmantot dēļus, kurus pēc tam izmantotu melnajai grīdai un spārem, bet šo kokmateriāli sagāde ir iekavējusies. Par laimi varēju sarunāt vecus (bet ne sapuvušus dēļus) ~45mm biezumā ar ko stiprināt veidņus. Tos skrūveju 8gb M10 vītņstieņiem cauri dēļiem ar platajām paplāksnēm galā. Kā distancerus sagriezu 20mm PVC ūdens ceurules. Kopā nepieciešami 8 šādi veidņi (6gb pilnā OSB 2500mm platumā un 2gb 1500 platumā). Ar OSB patēriņu sanāca perfekti, jo atgriezumos palika 2gb ~10cm platas strēmeles. No īso veidņu atlikumiem tieši sanāca veidnis pamatu pēdai. Aizmirsu iemūžināt bildēs, bet uzreiz veidņos tika ielikti 2 gab 160mm kanalizācijas trubas gabali – viens ūdens pievilkšanai un otrs kanalizācijas izvadam, lai pēc tam nav jāmocās ar caurumu urbšanu pamatos.

 

Visus veidņus saskrūvēju 2 dienās, kā biju plānojis (8.-9. apr) un optimistiski pasūtiju betonu uz 10. aprīli 16:00, jo domāju, ka pa nepilnu dienu viegli nostiprināšu veidņus un aizrakšu.
Sestdienas vakarā vēlreiz pārlasot kā būvējam kopā bloga autoram ar betona liešanu, nolēmu, ka veidņus jāstiprina vēl kārtīgāk. No sākuma biju domājis papildus tiem 2 sānu dēļiem, caur kuriem veidņi saskrūveti vēl likt tikai vienu gar augšējo kanti un augšpusē savilkt kopā. Tomēr nolēmu drošībai vēl likt vienu horizontālu dēli apakšā un vertikālos dēļus ik pa kādiem 80cm. Vēl arī katrs stūris tika saskrūvets ar 3 leņķiem.

20170410_133341
Pa vidu darbiem sestdien zvanīja betona piegādātājs un lūdz, vai nevaram betona piegādi pārcelt uz otrdienu. Tobrīd gan biju pārliecināts, ka iekļaušos uz pirmdienas vakaru, taču labi, ka piekritu, jo pirmdienas 16:00 biju ticis tikai tik tālu (sakrūvēti un nostiprināti tikai 2 sāni):20170410_154835

Pirmdien vēl rāvos līdz 20:00 un otrdienas rītā no 7:30 līdz 11:00, lai visu pabeigtu. Pavicās ar betona maisītāja šoferi, kurš necentās par visām varītēm pēc iespējas ātrāk sagāzt betonu iekšā un tikt prom. Tā kā varēja piebraukt no trīs pusēm, tad neņēmu sūkni bet parasto maisītāju ar reni (tā bija vismaz kādus 3m gara) un visām vietām ļoti labi varēja tikt klāt. Tā kā bijām tikai divatā ar tēvu tad no paša betona liešanas procesa nevienas bildes nav, jo knapi tikām galā ar betona stumdīšanu un līmeņa veidošanu. Ļoti veiksmīgi biju sarēķinājis nepieciešamo betonam apjomu (5m3). Biju rēķinājis, ka ja aptrūksies, tad neliešu līdz galam skursteņa pēdu un piebetonēsu pats ar maisītaju, bet beigās pat palika pāri 5 ķerras (kādi ~250 litri), kurus ielējām tēvam garāžas pamatos, kurus viņš pamazam pats taisa, jaucot ar maisītāju.
Te bilde ar gala rezultātu:

3 domas par “Pamati 1. daļa

  1. Pamatu pēdu biji iebetonējis saviem spēkiem pirms veidņu montāžas?
    Patiesībā, ļoti interesanti lasīt! Pilnīgi modina tādas sentimentālas atmiņas par pamatu bedres rakšanas laiku. Cik nu tur vispār tādos darbos sentimenta var būt! 🙂

    Patīk

  2. Sveiks! Prieks redzēt uzņēmīgus cilvēkus! Mani gan izbrīna, ka neredzu gan nevienu armatūras gabalu veidnēs, tak viss var pavērties vaļā… Tas bija apzināts lēmums nelikt armatūras stieņus, vai piemirsās ?

    Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s